Hakkımızda

Magellan`dan sonra sayısız denizci Dünyayı dolaştı.
Akdenizi bir göl haline getirmiş olan büyük Türk denizcilerine rağmen bir Türk`ün Dünyayı dolaşması Magellan`dan 450 yıl sonra 1960`larda Sadun Boro`ya nasip oldu.
Sadun Boro`nun Dünya turunun bir gazetede dizi olarak yayınlanması, hem bu müstesna ve öncü denizciyi hem de yelkenliyle Dünya turunu ülkemizde popüler hale getirdi. Daha sonra bir seri Türk yelkencisi daha yelkenliyle Dünya turunu gerçekleştirdi.
Mustafa Aksoy`un deniz kariyeri 16 yaşında Spor Toto`dan kazandığı 300 Lira ile Kumkapı balıkçılarından alıp rahmetli ağabeyi ile bir günde kürek çekerek Küçükçekmece`ye getirdiği Teksas isimli dört metrelik sandal ile başlamıştı.
Yıllar içinde Mustafa Aksoy`un guletten motoryata bir çok teknesi oldu. Ama denizin ve denizciliğin gerçek tadını yelkenli ile aldı ve yelkenle dünya turu kalbine düştü.
2008 yılında adını çocuklarının adlarının ilk heceleriyle oluşturduğu Betame adlı Leopard 46 katamaran ile bu özlemini gerçekleştirmeye Güney Afrika`dan başladı.
O günlerde Mustafa Aksoy takvimlerini duvardan indirdi, saatlerini kolundan çıkarıp çekmeceye koydu ve Dünya turuna başladı ama ne zaman biteceği ile ilgili hiçbir planı ve  
fikri yok. Öylesine ki, daha ilk parkurunda onarım için demirledikleri Namibia`da altı ay kalmış Mustafa Aksoy, sırf bu ülkeyi değişik, güzel ve ilginç bulduğu için.
Dünya turu bir yarış değil.
Elbette hedefte bir gün bu turu tamamlamak var, ama asıl hedef onu parkur parkur, gün gün, an an yaşamak.
Mustafa Aksoy da bu hedefine her parkurda, her gün, her an yeniden ulaşıyor. Bu nedenle bitirme tarihi ile ilgili bir öngörüsü yok.